Florencja - miasto Dantego

5 lutego 2008

godz. 19:00, Klub Marchołt


 

dr inż. arch. Aleksander Niedzielski

oraz

dr inż. arch. Piotr Stachurski

 

z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej:

 poprowadzili spotkanie tematyczne

 

Florencja - miasto Dantego

 

Artykuł pod tym samym tytułem

Florencja - miasto Dantego

  

 Reminescencje:

Spacer po mieście Dantego 

Florencja, pełniąca nad brzegami rzeki Arno, niczym nieprzerwaną od XII wieku, dominację nad innymi miastami w wielu dziedzinach. Kolebka renesansu i jego największych artystów – Michaelangelo, Leonardo da Vinci, Brunelleschi, Masaccio, Donatello, Boccaccio, a łączac myślą historię i ideę kulturową Società Dante Alighieri, wspomnieć należy przede wszystkim o prymacie Dantego.

    5 lutego 2008, podczas pierwszego spotkania tematycznego mieliśmy ogromną przyjemność wysłuchać wykładu poprowadzonego przez naszych Przyjaciół z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej – dr inż. arch. Aleksandra Niedzielskiego oraz dr inż. arch. Piotra Stachurskiego.

   Kunsztowny dokument i argument zostały przedstawione nam w aspekcie historycznym, plastycznie, nie tylko w projekcji linearnej, ale związane były również z fenomenem, według którego słowa mówione w połączeniu z obrazem nabierają znaczącej ekspresji.

Prelegenci doskonale ukazali i umożliwili nam, również poprzez zaprezentowane makiety, zrozumienie kształtów, proporcji, odkrywanie detali, ewolucji i zmian, które definiują architekturę miasta. Od majestatycznych Duomo i baptysterium, poprzez wyrafinowaną formę wielu kosciołów do eleganckich, mniej znanych placów. Referując, akcentowali również polityczny i ekonomiczny kontekst, w świetle którego konstruowano większość budowli.

Innowacja i tradycja, pragmatyzm jak również ekscentryzm wśród, ukazanych nam, pereł florenckiej architektury, jawią się niczym rozmowa o equilibrium i asymetrii tworzonych w naszej myśli, przeplatających się i pielęgnowanych przez mentalność, z uwagą wsłuchującą się w słowa wykładowców. Mentalność słuchaczy, którzy mieli przyjemność podziwiać marmurowe fasady, żebrowe sklepienia podzielone pilastrami zwiększającymi głębię perspektywy, kopułę zaprojektowaną przez Brunelleschi’ego, płaskorzeźby Donatella i Nanni’ego di Banco, witraże Ghiberti’ego, freski Vasari’ego. W dalszej kolejności - Piazza Signoria, wzbogacona klejnotami sztuki takimi jak Loggia della Signoria czy La Fontana del Nettuno; Palazzo Vecchio z jego gotycką fasadą nosząca ślady fortecy obronnej; Ponte Vecchio oraz wspaniały renesansowy Palazzo Pitti, pełniący w przeszłości funkcję rezydencji książęcej Medyceuszy.

   Wspomniane obrazy stanowią tylko pewną część wielowymiarowego punctum saliens przedstawionych nam rozważań, nie tylko o architekturze Florencji. Zatem mamy nadzieję, że dzięki uprzejmości naszych Przyjaciół będziemy mogli w przyszłości intensywnie kontynuować tematykę traktującą o mieście Dantego. Dziękujemy. 

                                                                                                            Anna Tarko
ĉ
Sekretariat Stowarzyszenia,
2 sty 2010, 15:31
Comments